TURÇEP’TEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Reklam
TURÇEP’TEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
04 Aralık 2018 10:09
1597 Okunma

TURÇEP’TEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından yarın akşam saat 20.00de tüm bileşenlerine ve vatandaşlara yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.  Belediye Meclis Toplantı salonunda yapılacak bilgilendirme panelinde konuşmacı olarak EGEÇEP Hukuk Komisyonu avukatlarından Arif Ali Cangı ve Turgutlulu avukat Tayfun Duru katılacaklar.

Konu ile ilgili edindiğimiz bilgiye göre, düzenlenen bilgilendirme panelinde Çaldağı nikel madencilik projesi ile ilgili ÇED raporunun iptali konusunda mahkeme kararı ve temyiz süreci hakkında bilgilendirme yapılarak, madene karşı verilen çevreci mücadelenin hukuksal süreci değerlendirilecek.  Panelde ele alınan konular arasında ayrıca Çaldağı orman tahsis izni konusunda Danıştay’ın verdiği iptal kararı ile birlikte Çaldağı ormanında önümüzdeki günlerde yapılması söz konusu olan “keşif” konusunda da ayrıntılı bilgiler verileceği öğrenildi.

Konu hakkında açıklamada bulunan TURÇEP yetkilileri, bilgilendirme panelinde ele alınacak konuların önemine değinirken, Turgutlu halkının madene karşı mücadelesinin bugün nasıl bir hukuksal süreç içinde bulunduğunun ortaya konularak, bundan sonra nasıl bir süreç yaşanacağının da net olarak görüleceğini ifade etti. Temyiz davası ile önümüzdeki günlerde yapılacak Çaldağı orman keşfinin çok önemli olduğu kaydedilirken, izlenen çevre politikalarının halkın yaşam alanlarını nasıl bir tehditle karşı karşıya bıraktığının da ortaya konulacağı belirtildi.

Orman keşfi için mahkemenin kararı bekleniyor

TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, yerel mahkemenin Danıştay kararına uyarak Çaldağı ormanı için  keşif yapılmasına karar verdiğini, bilirkişi ücreti olarak 8 bin TL ödendiği belirtilerek, “şimdi mahkemenin keşif için belirleyeceği tarihi bekliyoruz. Keşif gününde biz de Çaldağı’na giderek, hem Çaldağı’nın, hem de ormanın bekçisi olduğumuzu göstereceğiz” denildi.

Çevreci Belediyeler istiyoruz

Açıklamasında seçim sürecine de değinen TURÇEP, “İzlenen yanlış çevre politikaları nedeniyle yaşam alanlarımız bu kadar tehdit altına girmişken, yerel seçimler her zamankinden daha fazla önem taşıyor.  Bu nedenle seçimlere müdahil olacak, halkın yaşam alanlarına sahip çıkan ve çevreye değer veren çevreci belediye isteyeceğiz” açıklamasında bulundu.METİN SERT

Kaynak: METİN SERT

YORUM YAP


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masa Üstü Sürüme Geç